Amit a naptejekről tudni érdemes!

Végre itt a jó idő és elengedhetetlen, hogy megfelelően védekezzünk a nap káros hatásai ellen. A közvetlen napsugárzás nagyon romboló a bőrre nézve, főleg a délutáni órákban, többek között hatalmas szerepet játszik a bőrrák kialakulásában. A minőségi naptejek kímélik a bőr felületét és megóvják egészségét.

A naptej véd az UV-B és UV-A sugárzás ellen!

Mit jelent a faktorszám?

A faktorszám az UV-B sugárzás elleni védelem mértékére vonatkozik és azt jelöli, hogy mennyi időt tölthetünk a napon anélkül, hogy bőrünk károsodna. Tehát, ha azt feltételezzük, hogy 10 percet lehetünk a napon anélkül, hogy rossz hatással lenne bőrünkre, egy 20 faktoros fényvédő ezt az időt 200 percre növeli. A világosabb bőrűeknek először mindenképp egy 50 faktoros krém ajánlott addig, amíg nem kapnak némi alapszínt, a sötétebb színűeknek bőven elegendő egy 20-30 faktoros. Fontos, hogy a kint töltött idő alatt többször bekenjük magunkat.

A faktorszámon kívül lényeges, hogy mennyire széles egy naptej spektrumértéke. Ha ez az érték is megfelelő, akkor kellő védelmet nyújt az UV-A sugárzás ellen is, ami a bőrrák kialakulását segíti elő. Mielőtt megvásárolnánk célszerű a címkét elolvasni, és inkább ne vegyünk olyat, amiben oxibenzon, retynl palmitate és methylisothiazolinone található, mivel ezek az összetevők többet ártanak, mint segítenek, sokszor irritációt okoznak.

Ugyanolyan hatékony a vízálló naptej is?

Léteznek vízálló naptejek, amelyek hatása a vízben 40 percig tart, de ide tartoznak még további olyan tevékenységek, amelyek verejtékezéssel járnak, mint például a futás. Még azelőtt fél órával kenjünk be magunkat, mielőtt kimennénk a szabadba, hogy felszívódjanak a védelmet nyújtó anyagok. Körülbelül két óránként ajánlott felvinni a bőrfelületre és lehetőleg vastagon.

Manapság már számtalan formában kinálják eladásra a gyártók az általuk előállított naptejeket. Gél, krém, spray és permet formában is megtalálhatjuk a boltok polcain. Szakértők szerint ugyanolyan hatékony lehet a spray, mint a krém, de nagyobb odafigyelést igényel,  mert nehezebb egyenletesen eloszlatni. Gyermekeknek kizárólag olyat válasszunk, amit kifejezetten nekik készítettek.

Figyeljünk a szavatossági és lejárati időre, ha maradt is az előző évből inkább dobjuk ki, és vegyünk egy újat a biztos hatás érdekében!

A tavasz megérkeztével itt az allergia szezon! Mire figyeljünk?

Az elmúlt hetekben már sokan szenvedtek az allergia által okozta tünetekben, hiszen a mogyoró, a nyír, az éger, és a tölgy is polleneket bocsátott ki a levegőbe . Áprilistól pedig a pázsitfüvek, illetve a különböző gabonafélék fogják kiváltani az allergiás reakciókat. Lényegében az allergiás időszak egészen februártól októberig is eltart, és kellemetlenségeket okoz körülbelül 1,5-2 millió ember számára, mivel hazánkban nagyjából ennyien szenvednek allergiás megbetegedésekben.

Az allergia lehet örökletes, de kialakulása függ a táplálkozástól, légszennyezéstől, aktív-passzív dohányzástól, bizonyos gyógyszerek szedésétől, ugyanakkor a stressz, a mozgáshiány, és az elhízás is befolyásoló tényező lehet. Legáltalánosabb tünetek az orrfolyás, könnyezés, tüsszentés, amelyek, ha két hétnél tovább is fennállnak, valószínűleg érintettek vagyunk a szezonális nátha terén.

Első lépésként érdemes konzultálni a háziorvossal, de fül-orr-gégészetre, és allergológiai szakambulanciára is ellátogathatunk. A bőrön végzett Prick-teszt, továbbá vérvétel segít a pontos diagnózis megállapításában. A Prick-tesztet ajánlott az allergiás időszak előtt, vagy után elvégeztetni, akkor, amikor tünetmentesek vagyunk.

Az allergiás tünetek kezelése.

Milyen praktikák vannak a tünetek enyhítésére, kezelésére?

A pollenek sűrűsége reggel 6 órától délig a legnagyobb, ezért ebben az időszakban nem jó a szabadban tartózkodnia az allergiás betegeknek. Autót is csak felhúzott ablakokkal vezessenek, és a lakásban se szellőztessenek. A ventillátorok helyett légkondicionáló, valamint pollenszűrő használata javasolt. A frissen mosott ruhákat ne a szabadban teregessék ki, valamint a levett ruhákat se felejtsék a hálószobában. Próbáljanak meg minél gyakrabban kezet, arcot, és hajat mosni. Kerüljék a virágpor alapú készítmények fogyasztását, mint például a mézét, de ilyen összetételű kozmetikumokat se alkalmazzanak.

Kiemelkedő szerepet kap a gyógyszeres kezelés, hiszen ez bizonyul a leghatásosabbnak. Az antihisztaminok a legelterjedtebbek, amit az orvos írhat fel receptre tabletta, spray, vagy szemcsepp formájában. Általában használhatóak eseti jelleggel, rendszeresen, de megelőzés céljából is.

Fontos tudni, hogy bizonyos gyümölcsök, és zöldségek is válthatnak ki allergiás reakciókat, például a görögdinnye a parlagfű által ismert tüneteket képes okozni.

 

3 tipp, hogy hogyan kezeljük az irodai stresszt

A nagy felelősséggel járó beosztás minden ember számára megterhelővé válhat egy idő után. Sok médium foglalkozik a témával, egyesek talán kicsit túlzottan elmozdultak a végletek felé, ami stresszt illeti. Nézzük, hogy mi ez a stressz dolog, mi váltja ki, mikor válik tényleg veszélyessé és hogyan lehet kezelni, illetve megelőzni.

A stresszes állapot evolúciósan alakult ki, okkal van jelen az ember életében. A célja az, hogy amikor veszélyt észlelünk, az emberi testünket felkészítse a gyors reagálásra, a menekülésre. Ezt úgy éri el, hogy amikor észleljük a veszélyt, hidrokortizon nevű hormon szabadul fel a szervezetünkben, melynek hatására sokkal aktívabbak leszünk. Megnő a pulzus, élesednek a reflexek, megváltozik a cukorbontás illetve a fehérjeszintézis üteme a szervezetben. Tehát alapvetően a stressz nem káros, hanem alapvető szükségletű a túlélésünkhöz. Rövid távon.

A valódi veszély: a tartós stressz

Egészen más a helyzet akkor, ha az előbb felvázolt szituáció nem csak ideig-óráig áll fenn, hanem tartósan ilyen állapotban ragadunk. A folyamatos vészhelyzet miatt megváltozott anyagcserének köszönhetően az kevés energia marad a normális életvitelhez szükséges funkciókra, így például az immunrendszer is a minimális szintre lesz leszorítva. Vagyis megnő a fertőzések, megbetegedések kockázata. A szív- és érrendszeri megbetegedések szintén megnő, az érfalak stresszes környezetben jobban megfeszülnek, a vérnyomás megemelkedik. A tartós magas vérnyomás káros hatásai közismertek, itt most nem részletezzük.

1. tipp: idejében ismerjük fel a stresszt

Mint minden betegségnél, a megelőzés a legfontosabb pont a védekezésben. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát. Az alapos vizsgálatok (laboratóriumi, pszichológiai, stb.) segítségével idejében észrevehető, ha esetleges tartós stresszhatás következtében már pszichoszomatikus problémák is felbukkantak.

A legjobb, komplex és mindenki számára hozzáférhető ilyen elemzés a menedzserszűrés vizsgálat. A hivatkozott oldalon is, több menedzser szűréssel foglalkozó egészségügyi intézményhez hasonlóan több csomag ajánlat is van, az alapvizsgálatoktól a teljes palettát felvonultatóig.

2. tipp: módosítsunk az életvitelünkön, hozzáállásunkon

Ha még idejében sikerült felismeri a problémát, akkor szerencsés helyzetben vagyunk, nagyon jó eséllyel megúszhatjuk a komplikációkat. Először is fontos, hogy megtanuljuk kezelni a stresszes szituációkat, ehhez szakemberek segítségét is igénybe vehetjük (például a konfliktuskezelés területén). Emellett a táplálkozás és a rendszeres testmozgás is fontos szerepet játszik a levezetésben és a jó állapot megtartásában. A rossz minőségű ételeinket cseréljük le egészséges, minőségi élelmiszerekre. Járjunk el futni, úszni vagy mást sportolni, ennek biokémiai szerepe van, jó hatást fejt ki az anyagcserére.

3. tipp: ne akarjuk egyedül megoldani a problémát

Sose feledjük el, hogy nem vagyunk egyedül. Bátran kérjünk segítséget, beszéljünk családtagjainkkal, illetve forduljunk szakemberhez. A kommunikáció fontos szerepet játszik a stressz feloldásában. Sajnos nem ritka az az eset, amikor gyógyszeres kezelés is szükséges, de ilyenkor is nagy szerepet tölt be egy barátságos szó, egy jó beszélgetés.

5 dolog amit tudnod kell a szűrővizsgálatokról

A szűrővizsgálatok elsődleges célja, hogy egyes betegségek még a korai szakaszban felismerésre kerüljenek, amikor a beteg még panaszmentes, de a biológiai elváltozások már kialakultak. A szűrés egy személy bizonyos időközönkénti vizsgálatát jelenti, annak érdekében, hogy a rejtett betegségek fennállása kizárható legyen, esetleg meglétének valószínűsége megerősítést kapjon. A vizsgálatok pozitív eredménye még önmagában nem elég a pontos diagnózishoz, ebben az esetben további vizsgálatok szükségesek. Ezenfelül kezdetét veszi a megfelelő kezelés, valamint a betegség lefolyásának menete is pozitívan befolyásolható.

A szűrésekről elmondható, hogy biztonságosak, gyorsak, egyszerűen kivitelezhetőek, nem párosulnak hozzájuk nem kívánatos mellékhatások, és kibírhatatlan fájdalmak, illetve előírás, hogy költséghatékony megoldások legyenek.
A betegségmegelőzés céljából történő szűrővizsgálatokra nem indokolt orvosi beutaló.

szűrővizsgálat

Magyarország a megbetegedésekben sajnos az élen jár, ráadásul a betegségek általi elhalálozások száma rendkívül magas. Az ÁNTSZ elmondása szerint ebben az első helyen a szív-, és érrendszeri megbetegedések, második helyen pedig a daganatos megbetegedések állnak. (https://www.antsz.hu/data/cms41690/lakossagi_szurovizsgalatok.pdf)

Miért nem mennek el sokan a szűrésekre?

Legtöbben azért kerülik el a szűrővizsgálatokat betegségmegelőzés céljából, mert félnek, hogy rossz híreket kapnak. Az is közre játszik, hogy nem akarják rettegésben eltölteni azt az időt, ami a vizsgálat, és az eredmény kézhezvétele között eltelik.
Pedig lényegesen nagyobb az esély a gyógyulásra, ha időben felismerésre kerül a kóros állapot.

Szűrővizsgálat korcsoportonként, és a szűrővizsgálat gyakorisága!

Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb figyelmet kell fordítanunk az egészségünk megőrzésére, amiben a szűrések jelentős szerepet játszanak.

vérvétel

  • Laborvizsgálat 25 év felett 1-2 évente erősen ajánlott.
  • Urológiai vizsgálat, köztük a prosztata vizsgálat is, leginkább 50 éves kor felett, és évente.
  • Szemészeti ellenőrzés 40 felett 2 évente, de ha előfordult a családban zöldhályog, akkor évente érdemes.
  • A bőrgyógyászati szűrés nincs korhoz kötve, 2-3 évente ajánlják a szakemberek, de ha családunkban már gondot okozott, akkor évente.
  • Szívultrahang, terheléses – EKG 40 évnél idősebbeknél, évenkénti rendszerességgel.
  • Csontsűrűség mérés nőknél 65, férfiaknál 70 felett, 1-3 évente, rizikófaktoroktól függően.
  • Vastagbélszűrést a székletben található rejtett vér által ellenőriznek, ez a vizsgálat elsősorban 50-60 éves kor közötti nők, és férfiak esetében javasolt.

Szűrővizsgálatok nőknek!

  • Emlőszűrés 45-65 év közötti nők körében a legfontosabb, legalább 2 évente tanácsos ellátogatni egy mammográfiás vizsgálatra.
  • Méhnyakrák szűrést legalább 3 évente célszerű elvégeztetni citológiai vizsgálattal, a 25-65 éves korosztály körében.

Napelem rendszer működése

A napelemmel való áramtermelés napjainkban már egyre elterjedtebb. Németország, India, Kína, és az Egyesült Államok vezető szerepet töltenek be a napelemes energiatermelés terén. Az anyagi helyzetektől függően, ma már bárki élhet a megújuló energiatermelések lehetőségeivel. A rendszernek két fő típusát különböztethetjük meg. A mono napelemeket inkább az árnyékosabb fekvésű helyekre érdemes tenni, míg a polikristályos rendszereket pedig a naposabb területekre. Hazánkban teljesen mindegy, hogy melyiket alkalmazzuk, hiszen éghajlati viszonyaink mind a két típusnak megfelelnek.

Napelem rendszer működésének bemutatása.

Ejtsünk néhány szót a napelem rendszer működéséről

A napelemes rendszer felépítése néhány elemből tevődik össze. A rendszer motorját természetesen a napelemek adják, és ettől függ, hogy hogyan fog teljesíteni. A napelemek alapesetben egyenáramot állítanak elő, de ahhoz, hogy a háztartásban is fel tudjuk használni, ahhoz váltóáram fog kelleni, mivel a háztartási berendezések működéséhez erre van szükség. Ezt úgy nevezett hálózati szinkronos inverterek segítségével lehet elérni, ezután már könnyen üzemeltethetjük a Tv készüléket, mosógépet, klímaberendezést, világítást az új rendszer működésével. Szükség lesz még egy biztonságos tartószerkezetre, néhány elektromos leválasztó kapcsolóra, és védelmi berendezésre.

Mi történik, ha egy modul meghibásodik?

Vannak napelemek, amelyek teljesítmény optimalizálóval vannak ellátva, ez azért jó, mert, ha valamelyik mező modulja árnyékba kerül, nem fogja visszafogni a többi teljesítményét. Ha az adott modul ideiglenesen meghibásodik, a többi gördülékenyen működni fog. A hagyományos napelemeknél fordul elő többnyire, hogy egy modul meghibásodása esetén a többi működését is visszafogja. Manapság már a hagyományos napelem rendszer is kiegészíthető az optimalizálóval. Előnye még, hogy mérni tudja az aktuális teljesítményt, tehát képet kaphatunk a pillanatnyi állapotról is.

A tetőre felszerelt panelek félvezető szilikonból készülő napcellák, amelyek két rétegből állnak. Az egyik elktronhiányt, a másik elektrontöbbletet tartalmaz. A napsugárzás hatására az elektronok átvándorolnak a negatív részről a pozitívra, és mivel a vezetékekben áramló elektronrészecskék egyenlőek az árammal, már elő is állt a szükséges energiaforrás. Másnéven fotovoltaikus rendszernek nevezzük, ami hasonlít a növények fotoszintetizálásához.

Kárpittisztító hab!

Nagyon makacs szennyeződéssel teli kanapé, vagy autó kárpitjának tisztítása nem egyszerű feladat. Nem sok értelme van annak, hogy mi magunk próbáljuk meg kitisztítani, hiszen többnyire nem rendelkezünk olyan eszközökkel és szerekkel, mint egy kárpittisztítással foglalkozó cég. Emellett rengeteg energiát, időt veszíthetünk vele, és a végeredménnyel se biztos, hogy teljes mértékben meg leszünk elégedve.

Kárpittisztítás hatékonyan, és eredményesen a makacs szennyeződések ellen!

Ha valamiért mégis úgy gondoljuk, hogy teszünk egy próbát mielőtt szakemberek segítségét vennénk igénybe, akkor érdemes alaposan utána nézni a különféle kárpittisztító haboknak. Az interneten rengeteg véleményt, információt találhatunk márkákról, azok hatékonyságáról, árak alakulásáról. Ne dobjuk ki feleslegesen a pénzt az ablakon: egy drágább kárpittisztító hab is könnyen lehet csapnivaló, és előfordulhat, hogy egyáltalán nem, vagy csak csekély mértékben tünteti el a foltokat.

Olyan kárpittisztító habot érdemes választani, amely a szennyeződést kíméletesen távolítja el a különböző felületekről, legyen szó akár kárpitról, szőnyegről, textilről. Fontos, hogy ne csak a felszínt tisztítsa, hanem mélyen a szálak belsejét is. Ne maradjanak utána koszcsíkok, és a színek se fakuljanak ki. Ne ijedjünk meg, ha a kárpittisztító hab nagyon habzik, ez jót jelent, hiszen a sűrű hab képes magába szívni a koszt, lerakódást. Egy igazán jó kárpittisztító habból nem szükséges a fél üveget elhasználnunk, ha tényleg jól választottunk, akkor egy kisebb mennyiség is elegendő kéne legyen a kiváló végeredményhez. A munkához mindenképp kelleni fog egy jobb minőségű szivacs, amelyet nedvesítsünk be, majd, ha a kárpittisztító habot egy kis ideig hagytuk állni, neki is vághatunk a feladatnak.

Mindenképp legyünk tisztában azzal, hogy nem leszünk annyira eredményesek, mint a szakemberek által végzett tisztítás, ezért a durvábbnak tűnő eseteket inkább bízzuk rájuk. Ha egy profi, és megbízható céget keres, akik el tudják látni a kárpittisztítást, akkor tekintse meg a NetFuture Kft. honlapját!