A gyümölcsfák kiváló kiegészítői bármely kertnek vagy gyümölcsösnek. Ízletes és egészséges gyümölcsökkel látnak el bennünket, ugyanakkor fogékonyak a betegségekre és kártevőkre, amelyek károsíthatják, sőt el is pusztíthatják a növényzetet. Ezért fontos, hogy megfelelően gondoskodjunk gyümölcsfáinkról, hogy a betegségek és kártevők ne támadhassák meg őket.
A metszés az egészséges gyümölcsfák fenntartásának alapvető szempontja. Segít eltávolítani az elhalt, beteg vagy sérült ágakat, javítja a légáramlást, és elősegíti az új hajtások növekedését. A metszés által megelőzhető a betegségek terjedése is, mivel eltávolíthatóak a fertőzött ágak, így a betegség nem tud átterjedni a fa más részeire.
A gyümölcsfáknak megfelelő mennyiségű vízre van szükségük a növekedéshez és az egészséges terméshez. A túlöntözés azonban gyökérrothadáshoz vezethet, ami a fa hervadását és végül elhalását okozhatja. Ezért fontos, hogy a gyümölcsfákat rendszeresen, de ne túlzottan öntözzük. A reggeli öntözés a legjobb időpont a gombabetegségek megelőzésére, amelyek nedves körülmények között alakulhatnak ki. Az esővíz szikkasztó melegben tesz nagyon jót a fákkal, meggátolja, hogy kiszáradjanak.
A gyümölcsfák is igénylik a trágyázást?
A gyümölcsös is igényli a tápanyagokat, ezáltal képesek a fák egészségesen növekedni és szép, bőséges termést hozni, tehát a trágyázásnak is meghatározó a szerepe. Trágyázás során tartsuk be az ajánlott adagolást és mindent az utasításoknak megfelelően végezzünk, ellenkező esetben súlyos károkat tehetünk a növényzetben.
A betegségek megelőzése kulcsfontosságú az egészséges gyümölcsfák fenntartásához, ma már szerencsére ezt számos módon elérhetjük.
A megfelelő higiéniát tartsuk fenn a metszőszerszámok tekintetében és használat után mindig tisztítsuk meg kellően a felületüket, ezen kívül mindig távolítsuk el a lehullott leveleket, gyümölcsöket. A szintetikus vegyszerek helyett alkalmazzunk szerves gomba- és rovarölő szereket.
A kártevők azon kívül, hogy károsítják a gyümölcsfákat, még a terméshozamot is csökkenthetik, ezért fontos, hogy ne támadják meg a fákat. Telepíthetünk feromoncsapdákat, amelyek magukhoz vonzzák és elfogják a kártevőket, mielőtt leraknák a petéiket. A repülő rovarok ellen kiválóak a ragadós csapdák.