Hazánkban létrehoztak egy szoftvert, amelyet a telefonunkra lehet telepíteni, ha hatósági házi karanténra ítélnek. A hatósági házi karantén azt jelenti, hogy két hétig egyáltalán nem hagyhatjuk el az otthonunkat, a bevásárlást is másra kell bíznunk, aki a megbeszélt időpontban leteszi az ajtónk előtt az élelmiszert. Sőt, még az ajtónkra is ki kell tennünk egy piros papírt, amely jelöli, hogy a lakásban olyan személyek tartózkodnak, akik karanténban vannak.
Az applikációt jogunk van eldönteni, hogy szeretnénk-e telepíteni, tehát nem kötelező, viszont, ha vállaljuk, figyeljünk, hogy még véletlenül se vétsünk a szabályok ellen, mert megbüntethetnek. A bírság még 300 ezer forint is lehet. A hatósági házi karantén ideje alatt, az otthonunk elhagyása szabálysértésnek minősül. Aki nem telepíti a célra kifejlesztett applikációt, azt a rendőrség szúrópróba szerűen személyesen fogja ellenőrizni.
Hogy mit is tud ez az applikáció?
A szoftver az illetékesek mozgását képes nyomon követni, hozzáfér az arcképéhez és az egészségügyi adataihoz. A rendőrséghez beérkezik, ha valaki telepíti és onnantól kezdve ellenőrzi is, tehát fontos, hogy együttműködjünk. Úgy van kitalálva az applikáció, hogy az egyén magánéletét ne zavarja meg, sőt 22:00 és reggel 6:00 között a pihenést sem lehet megzavarni.
A hatóságok azt is figyelik, hogy ténylegesen az a személy alkalmazza-e az applikációt, aki letöltötte, ilyenkor összevetik a személyi vagy útlevél arcképét azzal a képpel, amit a szoftver segítségével továbbítottunk. Két hét elteltével le lehet törölni a telefonunkról a rendszert, ekkor a rendőrség is befejezi az ellenőrzést, de a beérkező adatokat még további 60 napi tárolják a biztonság kedvéért.
Külföldi személyek még jobban legyenek résen, hiszen, ha nem tartják be a szabályokat, ki is toloncolhatják őket az országból.