Végre beköszöntött a várva várt nyár, elmúlt a hűvös, esős tavasz. A napsütésnek mindannyian örülünk, de a felhőtlen boldogságot beárnyékolja egy fontos dolog. A napsugárzás amellett, hogy elengedhetetlen az egészséges szervezetnek, kártékony is tud lenni. Összegyűjtöttük a leggyakoribb problémákat és azt, hogyan lehet védekezni ellene.
Miért veszélyes a túl sok napsugárzás?
A Nap sugarainak csak egy részét láthatjuk a szemünkkel, de több olyan összetevője is van, amely hagyományos eszközökkel láthatatlan marad. Ide soroljuk az infravörös fényt, amely a D-vitamin termeléshez is hozzájárul, illetve az ibolyántúli sugarakat, amelyek nagy dózisban már károsak a szervezetre. A köznyelv ezt nevezi UV sugárzásnak.
Ha egészséges lenne az ózonréteg, akkor kevésbé jelentene a Nap sugárzása problémát. A környezetszennyezés miatt azonban a védőréteg nem képes ellátni a feladatát, így nagyobb mértékben jut át a káros anyag, mint kellene.
Hogyan reagál a szervezet a napsugárzásra?
A Nap sugaraival előszőr a bőrünk érintkezik. Ha adott időszak alatt nagyobb mennyiség éri, akkor úgynevezett pigmentek jönnek létre. Ezért barnulunk le egy nyaralás során. Viszont ha egyszerre túl erős napfénynek vagyunk kitéve, akkor gyulladás jön létre. Ez a leégés.
A különböző naptejek segítik a bőrt megvédeni a leégéstől, de az is jó megoldás, ha csak rövidebb ideig tesszük ki magunkat közvetlen, erős napfénynek.
Komoly problémákhoz is vezethet
Hőgutát akkor kapunk, ha testünk nem képes önerőből hűteni a szervezetünket, így felborul az egyensúly és megszűnik az izzadás. A napszúrás ennek egy enyhébb, mégis borzasztó kellemetlen esete, amikor a védtelen fejünket közvetlenül éri az erős behatás. Ilyenkor fejfájás, hányás, de akár eszméletvesztés is fennállhat. Nagyon veszélyes állapot mindkettő.
Előzzük meg a bajt
Erős napsütéses időben tartózkodjunk árnyékos helyen, vagy csak rövidebb ideig tegyük ki magunkat a napsugárzásnak. Mielőtt útnak indulunk, használjunk naptejet magunkon és családtagjainkon egyaránt. Célszerű kalapot, vagy fejkendőt viselni, hogy megóvjuk a fejünket a káros behatástól. És mindenek előtt: nyáron fogyasszunk sok folyadékot, többet, mint a hűvösebb időkben szoktunk.