Javíthatunk defektet házilag?

Soha nem lehetünk kellően felkészültek egy defektre, legyen az autón, motorkerékpáron vagy mezőgazdasági járművön. De a helyzeten javíthat, ha ismerjük a defekt javításának alapjait és megértjük, hogyan kell jól cselekedni ilyen helyzetben.

A gumijavítást célszerű szakemberre bízni.

Mit tegyünk, ha defektet észlelünk?

Az első és legfontosabb, hogy megőrizzük a nyugalmunkat, ugyanis egy hirtelen defekt sokkhatást válthat ki, de lényeges, hogy ne veszítsük el a fejünket és próbáljuk meg kontrollálni a járművet. Defektnek a jele lehet az is, ha a kormányzás nehézkesebbé válik, de robbanásszerű hangot is hallhatunk.

Ilyenkor kezdjünk el lassítani és igyekezzünk nem hirtelen fékezni, majd keressünk egy biztonságos helyet az út szélén, ahol megállhatunk. Ha lehetséges, próbáljuk meg elkerülni a forgalmas útszakaszokat és álljunk meg jól látható helyen, hogy a többi autós is észleljen minket. Kapcsoljuk be a vészvillogót és amennyiben van nálunk, helyezzük el az elakadást jelző háromszöget az autó mögött, mindenképp ügyeljünk a megfelelő távolságra. A cseréhez szükségünk lesz a pótkerékre, a kerékcseréhez való szerszámokra és a kerékanya kulcsra. Ezek általában a csomagtartóban fellelhetőek.

Hogyan javítsunk defektet házilag?

Ne felejtsük el a defektes kereket elvinni a legközelebbi gumiszerelő műhelybe, ahol ellenőrizni tudják, hogy javítható-e, de mi magunk is orvosolhatjuk házilag.

Vizsgáljuk meg a kereket, hogy megtaláljuk a defekt okát. Sokszor éles tárgyak, mint például szögek vagy csavarok okoznak ilyen problémát. Ha a tárgy még mindig a gumiabroncsban van, ne távolítsuk el, mert ez segíthet a javításban.

Egy gumiabroncs javító készlet használatával a leggyakrabban mi magunk is képesek vagyunk javítani a hibát otthonunkban. Ezek a készletek általában tartalmaznak egy tűszerű eszközt a lyuk kitágításához, egy ragasztóanyagot a lyuk tömítéséhez és egy szerszámot a javítócsík behelyezéséhez. Kövessük a készlet utasításait, valamint győződjünk meg róla, hogy a lyuk teljesen tömített és a javítócsík szilárdan a helyén van.

Miután a javítás befejeződött, töltsük vissza a levegőt a kerekünkbe, a gyártó által javasolt nyomásig. Alkalmazzunk nyomásmérőt is a pontos méréshez.

Tegyük vissza a javított kereket az autónkra, majd szorosan húzzuk meg a csavarokat a kerékkulcsunkkal. Engedjük le az autónkat az emelőről és ellenőrizzük újra a csavarok stabilitását.

Ezt a módszert csak átmeneti megoldásként javasolják a szakemberek, mivel a gumiabroncs javítása házilag nem mindig biztonságos hosszú távon. Célszerű tehát mielőbb elvinni egy megbízható szakemberhez, aki megvizsgálja és szükség esetén cseréli a gumiabroncsot.

Mit csináljunk mezőgazdasági gumiabronccsal?

A mezőgazdasági gumiabroncsok is lehetnek defektesek, és bár a cseréjük hasonlóan történik, mint az autók esetében, a folyamat kicsit bonyolultabbnak bizonyul a nagyobb méret és súly miatt. Emellett egy mezőgazdasági járműnél talán még fontosabb, hogy a defektes abroncsot szakember ellenőrizze, hiszen a nagy terhelés miatt gyakran sérülhetnek.