Az azbeszt a természetben előforduló ásvány, amelyet tartóssága és tűzálló tulajdonságai miatt számos építőanyagban, többek között szigetelésben, tetőfedésben, padlóburkolatokban és cementben használtak. Az azbesztet azonban számos súlyos egészségi állapottal hozták összefüggésbe, beleértve a tüdőrákot, a mezoteliómát és az azbesztózist, amely egy krónikus tüdőbetegség, légszomjat, köhögést és fáradtságot okozhat.
Az azbesztnek akkor van kitéve szervezetünk, amikor az anyagból származó szálak a levegőbe kerülnek és belélegezhetők. Ez az azbeszttartalmú anyagok beépítése vagy eltávolítása során fordulhat elő, illetve akkor, ha megsérülnek vagy megbolygatásra kerülnek. Az azbeszttartalmú anyagok kezelésével foglalkozó emberek fokozottan ki vannak téve a kockázatának.
Az azbeszt különösen káros, ha a levegőbe kerül és belélegzik, mivel a szálak megrekedhetnek a tüdőben és gyulladást, hegesedést okozhatnak. Az azbeszttel kapcsolatos betegség kialakulásának kockázata az azbeszt mennyiségével és az azbesztnek való kitettség időtartamával nő.
Hol használták az azbesztet?
Az azbesztet egykor széles körben használták különféle építőanyagokban, többek között szigetelésben, tetőfedésben, padlóburkolatokban és cementben. Autóalkatrészekben, például fékbetétekben és tengelykapcsolókban is jelen volt. Az azbeszttel kapcsolatos ismert egészségügyi kockázatok miatt azonban az anyag használatát számos országban jelentősen korlátozták. Néhány régebbi épületben és otthonban még mindig fellelhető és fontos, hogy óvintézkedéseket tegyünk, amikor azbeszttartalmú anyagokkal vagy azok közelében dolgozunk.
Ha úgy gondolja, hogy az azbesztnek való kitettség veszélyének van kitéve, fontos, hogy beszéljen egy egészségügyi szolgáltatóval. Az azbeszttel kapcsolatos betegségekre nincs ismert gyógymód, de a korai felismerés és kezelés segíthet a betegség előrehaladásának lassításában és az érintettek életminőségének javításában. Ha aggódik az azbeszt miatt otthonában vagy munkahelyén, fontos, hogy szakemberrel vizsgáltassa meg az anyagokat. Sok esetben az azbeszttartalmú anyagok biztonságosan eltávolíthatók vagy lezárhatók a további veszély megelőzése érdekében. A veszélyes anyagok szállítása szakértelmet igényel, hiszen nem csak kiemelt odafigyeléssel szükséges végezni, hanem jogszabályok alapján meghatározott előírások alapján, szigorú dokumentáció kíséretében.